Paradontoza – objawy i leczenie

Paradontoza – objawy i leczenie

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która skupia się na schorzeniach dotyczących błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Na czym polegają takie choroby, jak wygląda leczenie paradontozy i jak poznać, że czas zwrócić się po pomoc do specjalisty?

Co musisz wiedzieć o paradontozie

Paradontoza może swoim zasięgiem dotknąć wiele struktur. W ten sposób określa się chroniczne zapalenie przyzębia. Mowa więc nie tylko o dziąśle, ale także o:

  • cemencie korzeniowym;
  • okostnej;
  • kości wyrostka zębowego;
  • ozębnej.

Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do utraty zębów. W wielu przypadkach tak się niestety dzieje, co potwierdzają statystyki. Zgodnie z tym, co mówią, paradontoza plasuje się na drugim miejscu, zaraz po próchnicy, w rankingu przyczyn utraty zębów. Zdecydowanie więc nie warto lekceważyć tej choroby.

Jak rozpoznać, że paradontoza cię dotyczy?

Nie zawsze będziemy odczuwać dolegliwości bólowe, chociaż rzeczywiście taki objaw może się pojawić m.in. na skutek nadwrażliwości zębów na zmiany temperatury oraz na skutek odsłonięcia szyjek zębowych. O paradontozie może poinformować nas także stan dziąseł. Jeśli zauważamy, że na ich powierzchni pojawił się obrzęk, ich kolor się zmienił lub/i pojawia się krwawienie, być może dotyczy nas ta choroba przyzębia. W przypadku paradontozy możemy mieć też do czynienia z nieprzyjemnym zapachem z ust, przemieszczaniem się zębów, ich rozchwianiem oraz wydłużaniem się koron. Jeśli zauważymy któryś z tych objawów, warto od razu zgłosić się do stomatologa. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, powinniśmy regularnie odbywać kontrole u stomatologa. Niedopuszczenie do rozwoju choroby to najlepszy sposób na uchronienie się przed konsekwencjami paradontozy.

Jak wygląda leczenie chorób przyzębia w Warszawie?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być precyzyjna diagnostyka. W specjalistycznych gabinetach, takich jak Varsovia Dental, do tego etapu podchodzi się z najwyższą dokładnością. Eksperci wykonują m.in. różnorodne badania pomiarowe oraz test PET. W ten sposób możliwe jest określenie, jak bardzo rozwinęła się paradontoza.

Leczenie chorób przyzębia można wykonać metodą kiretażu. Zanim jednak stomatolog go przeprowadzi, usuwa kamień i płytkę nazębną. Podczas kiretażu dentysta mechanicznie oczyszcza kieszonki przydziąsłowe. W zależności od ich głębokości, ekspert może wybrać metodę kiretażu otwartego i zamkniętego.

Leczenie paradontozy w Warszawie

Taki proces może być mniej lub bardziej inwazyjny. Jeśli konieczne będzie przeprowadzenie kiretażu otwartego, konieczne będzie rozcięcie dziąsła, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W pozostałych przypadkach nie będzie to konieczne. Im wcześniej spotkamy się z dentystą, tym większa szansa na to, że leczenie paradontozy zakończy się sukcesem i nie będziemy musieli borykać się z utratą zęba. Na szczęście w większości przypadków kiretaż jest w stanie zniwelować stan zapalny.

Post Comment