Badania nieniszczące w kontroli jakości – kiedy i dlaczego warto je stosować

Badania nieniszczące w kontroli jakości – kiedy i dlaczego warto je stosować

Kontrola jakości musi być przeprowadzana właściwie w każdym zakładzie produkcyjnym. Do najczęściej znajdowanych usterek zaliczymy wady wynikające z korozji, wady konstrukcyjne oraz pęknięcia otwarte lub zamknięte. Badania NDT mają na celu wykryć te defekty.

Badania nieniszczące – profesjonalna kontrola jakości

Precyzyjne i regularnie przeprowadzane badanie konstrukcji to krok, pozwalający zapobiec poważnym awariom, które nierzadko wiążą się z wielkimi kosztami. W grę wchodzi również ryzyko utraty życia lub zdrowia wśród ludzi. To niezwykle ważne, żeby przestrzegać przepisów w tym zakresie. W niektórych przypadkach wymagany jest stały nadzór, w innych na usługi badań nieniszczących możemy się zdecydować okresowo.

Zastosowanie badań nieniszczących

Odpowiednio częsta kontrola uchroni nas przed powielaniem tych samych błędów. To dlatego warto ją wykonać na każdym etapie produkcji. W ten sposób zyskamy pewność, że wyrób jest wolny od wad. Badania nieniszczące metali i innych materiałów sprzyjają więc utrzymaniu wysokiej jakości finalnych produktów i konstrukcji oraz upewnią nas w tym, że przestrzegamy wszystkich wymaganych norm.

Badania nieniszczące konstrukcji i metali to tylko przykłady zastosowania tych metod. Można nim poddawać także urządzenia czy instalacje.

Metody badań nieniszczących – zatroszcz się o jakość produktu

Gdy wiadomo:

  1. z jakim materiałem lub konstrukcją mamy do czynienia
  2. w jakiej technologii powstały spoiny czy złącza
  3. jakim kształtem i dostępnością wyróżnia się element

można przeprowadzić właściwy wybór metody.

Specjaliści działający w tej branży, tacy jak np. Jordan NDT z Elbląga, oferują w tym zakresie różnorodne działania. Wśród dostępnych propozycji znajdziemy m.in. badania radiologiczne RT, badania szczelności metodą pęcherzykową LT, badania ultradźwiękowe TOFD, ultradźwiękowe pomiary grubości UTM, badania magnetyczno proszkowe, oraz badania penetracyjne PT.

 

Post Comment