Sprzedaż antyków – na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż antyków – na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż antyków jest wbrew pozorom procesem szczególnie skomplikowanym. Oszacowując cenę przedmiotu należy mieć na uwadze zarówno okres jego powstania, jak również stan techniczny i charakterystyczne oznaczenia. Znaczenie mają również obowiązujące trendy rynkowe, bezpośrednio wpływające na końcową cenę. Na co zwrócić uwagę sprzedając antyki?

Charakterystyczne oznaczenia

Mając na względzie sprzedaż i skup antyków, w pierwszej kolejności oceń charakterystyczne oznaczenia na przedmiocie. Specyficzne sygnatury pozwalają na określenie takich cech jak:

  • autentyczność,
  • rok pochodzenia,
  • wykonawca antyku,
  • informacje dot. modelu bądź wzoru.

Częstym oznaczeniem antyku jest znak charakterystyczny dla danej dekady. W prawidłowej identyfikacji okresu pochodzenia może wspomóc znajomość historii danego okresu, a także trendów obowiązujących w tamtejszym czasie.

Poznaj historię antyku

Nieocenionym wsparciem w prawidłowej wycenie antyku jest wiedza na temat okresu jego powstania. Zapoznając się z genezą produkcji unikniesz niedoszacowania sprzedawanego przedmiotu.

Ocena wartości przedmiotu

Jeżeli chodzi o skup antyków, w większości przypadków na końcową cenę przedmiotu będzie miał wpływ jego stan techniczny. Zwracaj uwagę na każdy ubytek, pęknięcie, rdzę i zniszczenie. Wszelkie ślady dowodzące zużycia przedmiotu powinny być przez Ciebie uwzględnione w wycenie.

Wspomniana wyżej zasada nie obowiązuje jednak w przypadku przedmiotów rzadko spotykanych.

Przedmioty unikalne

Jeżeli chodzi o antyki skup, przedmioty unikalne cieszą sprzedawcę w największym stopniu. Ich wartość pozostaje zazwyczaj niezależna od lekkich uszkodzeń. Największe znaczenie ma fakt, iż posiadany przedmiot jest rzadko spotykany.

Obowiązujące trendy rynkowe

Galeria Sztuki Rafała Kucharskiego w Warszawie wyceniająca i skupująca antyki bierze pod uwagę również obowiązujące trendy rynkowe.

Doskonałym przykładem jest polski design lata 50 60, który na dobre zadomowił się w trendach wnętrzarskich. Obecnie moda na vintage rodem z PRL powróciła, co przekłada się również na wzrost cen starych mebli, szkła i ceramiki.

Post Comment